سال نو و نوروز 1400 بر جامعه رزمی کشور مبارک

سال نو و نوروز 1400 فرا رسید، سالی جدید و ورودی به قرنی جدید، دیگر موانع و محدودیت ها و عدم حمایت ها یک شعار نیست، دردی است که مقام معظم رهبری نیز در پیام نوروزی خود به آن اشاره کرده است، امیدواریم سال جدید نگرش جدید ، تفکرات انسان دوستانه و میهن پرستانه را همراه با دغدغه و مسئولیت پذیری و تعهد سازمانی برای مسئولین و مدیران ورزش کشور رقم زند، در این مقاله همراه پیام تبریک و اشاره به منویات رهبری تحلیلی نیز بر مشکلات ورزش کشور و به خصوص ورزشهای رزمی شده است.

سال نو و نوروز 1400 آغاز شد

فرا رسیدن بهار طبیعت و نوروز باستانی به ملت شریف ایران مبارک

بسم الله الرّحمن الرّحیم
یا مقلّب القلوب والابصار، یا مدبّر اللیل و النّهار، یا محوّل الحول و الاحوال، حوّل حالنا الی احسن الحال.

ما نیز به سهم اندک خود عید نوروز و حلول سال نو و نوروز 1400 را خدمت شما و خانواده محترمتان تبریک عرض میکنیم.

به خصوص جامعه رزمی کشور و رشته های رینگی (کیک بوکسینگ،موی تای، بوکس و ساندا و…)

همچنین تبریک خاص به تمام خانواده هایی که بر گردن ما حق دارند و آرامش امروز ما مدیون از جانگذشتگی دیروز آنان است .

خانواده‌های مکرّم شهیدان و خانواده‌های جانبازان و خود جانبازان و همه‌ی ایثارگران عزیز. و همچنین تبریک عرض میکنیم این عید را به همه‌ی ملّتهایی که عید نوروز را گرامی میدارند.

امسال عید مقارن شده است، با اعیاد مبارک شعبانیّه که امیدواریم این تقارن، برکات فراوانی را از لحاظ مادّی و معنوی برای تمام هم میهنانمان داشته باشد.

و سال نو و نوروز ۱۴۰۰ متبرّک است به اینکه دو نیمه‌ی شعبان در آن هست و مردم دو بار در این سال ولادت ولی‌الله‌الاعظم (ارواحنا فداه) را جشن خواهند گرفت.

 

 سال نو و نوروز 1400 بر جامعه رزمی کشور مبارک

حوادث تلخ امسال

سال ۹۹ با حوادث گوناگون و بعضاً بی‌سابقه‌ای پایان یافت.  پدیده‌ی کرونا بود که تقریباً زندگی همه‌ی ملّت را به نحوی تحت تأثیر قرار داد.

در گذشت بسیاری از ورزشکاران محبوب کشورمان قلب ما را شکست ، که مجدد جا دارد یادی کنیم، از میناوند ، انصاریان خندان ، استاد پیشکسوت کیک بوکسینگ استاد شیزری و در آخر نیز که در اولین روز نوروز سال 1400 رخ داد در گذشت استاد محمدآقای توحیدی بنیانگذار کیک بوکسینگ و موی تای کشور می باشد.

هم کسب و کارها را، هم محیط‌های درسی را، هم اجتماعات دینی را، هم مسئله‌ی سفرها را، ورزش را و دیگر مسائل گوناگون کشور را تحت ‌تأثیر قرار داد،

و ضربه‌ی سختی هم به اشتغال و سیستم اقتصادی در کشور زد.

البتّه از همه‌ی اینها تلخ‌تر جان ‌باختن ده‌ها هزار از مردم عزیز ما بود که این به معنای غصّه‌دار شدن و داغدار شدن ده‌ها هزار خانواده است.

امیدواریم که خداوند به همه خانواده ها صبر بدهد و به خانواده های مدافعین سلامت و پرستاران گرامی اجر بدهد و جان‌باختگان را مورد رحمت و مغفرت خویش قرار دهد.

مبارزه با کرونا

سال ۹۹ همچنین از جهتی سال بُروز توانایی‌های ملّت ایران نیز بود.

در راه مبارزه با کرونا، ورزشی های ما آسیب های زیادی دیدند، و مشکلات اقتصادی فشار فزاینده ای را به زندگی بسیاری از مربیان شاخص ورزشی و قهرمانان نامی ما وارد ساخت.

که حتی در برخی موارد آنها را به کارگری ساختمان ،حمالی و افسردگی و اعتیاد چند تن از مربیان و قهرمانان سطح ملی ما منجرب شد.

هم در مقابله‌ی با همین آزمون بزرگ یعنی کرونا که انصافاً ملّت عزیز ما از مجموعه‌های درمانی و بهداشتی گرفته، تا محقّقین و دانشمندان، و آحاد مردم، گروه‌های جهادی و خدمتگزار، توانایی بزرگی را از خودشان نشان دادند.

برای مدیریّت این حادثه‌ی تلخ، آن هم با فشار حدّاکثری دشمن در زمان تحریم؛ با وجود تحریم، بسته ‌بودن راه‌های گوناگون برای استفاده‌ی از امکانات خارج از کشور بوده است.

و  ملّت ما، دانشمندان، پزشکان، پرستاران، بهیاران ، عوامل آزمایشگاهی ما و عوامل رادیولوژیستی  و غیره اینهایی که دست‌اندرکار درمان مردم بودند، انصافاً توانستند تجربه‌ی بزرگی را به یادگار بگذارند.

و توانایی بزرگی از خودشان نشان بدهند؛ همچنین ملّت ایران توانایی خودش را در صبوری و بردباری ورعایت پروتکل های بهداشتی نشان داد.

مبارزه ای که چشمان تمام کشورهای مدرن و توسعه یافته جهان را  متحیر ساخت، و ناخواسته صدای تشویق بسیاری از مخالفین کشورمان و نظام را بگوشمان رساند.

تلاش در اوج کمبود ها

خب، شعار سال ۹۹ شعار «جهش تولید» بود.

اگر بخواهیم بر اساس گزارشهای متعدّد مردمی و دولتی و دستگاه‌های مختلف داخلی و در سطح جهان  قضاوت و ارزیابی کنیم ، باید بگوییم این شعار تا حدّی، قابل قبولی وتحقّق یافته است.

یعنی جهش تولید در بخشهایی از کشور و بخشهایی از مسائل گوناگون کشور تحقّق پیدا کرد، اگر چه در حدّ قابل قبول و مورد نیاز کمبودهای داخلی کشور نبوده.

بی شک بسیاری از این عدم موفقیت ها بر اثر کار شکنی های حسودان پیشرفت ایران و ایرانی، و گروهی از مسئولین بی کفایت و بعضی محدودیت های قانونی بوده است .

بیشتر در جاهایی این شعار تحقّق پیدا کرد،که غالباً در کارهای زیربنائی و سازندگی و امثال اینها بود، نتیجه‌ی آن در اقتصاد عمومی کشور و در معیشت مردم مشهود نشد،

در حالی که انتظار ما این بود که جهش تولید بتواند گشایشی در وضع مردم به وجود بیاورد.

البتّه شعار جهش تولید به معنای واقعی کلمه یک شعار به تمام معنا انقلابی است، شعار مهمّی است. جهش تولید اگر بدرستی در کشور اتّفاق بیفتد،که ان‌شاءالله اتّفاق خواهد افتاد.

هم تأثیرات عمیق اقتصادی در کشور میگذارد.در مورد ارزش پول و بقیّه‌ی مسائل عمده‌ی اقتصادی تأثیر میگذارد. و هم علاوه‌ی بر آنها موجب اعتماد به نفْس ملّی میشود. موجب رضایتمندی عمومی مردم و تضمین‌کننده‌ی امنیّت ملّی است.

مربیان ما مربیان کم توقع و نجیبی هستند، به یقین اگر اندک حمایت های قانونی و اقتصادی از آنان صورت پذیرد. شاهد درخشش و رشد قابل توجهی در میادین قهرمانی داخلی و جهانی خواهیم بود .

پیام مقام معظم رهبری (منبع)

 سال نو و نوروز 1400 بر جامعه رزمی کشور مبارک

خب حالا چرا در سال ۹۹ به طور کامل این اتّفاق نیفتاد؟ به خاطر وجود موانع از طرفی، و حمایت نشدن تولید در همه‌ی بخشها از طرف دیگر. یعنی تولید، هم احتیاج دارد به حمایتهای لازم قانونی و حکومتی و هم احتیاج دارد به اینکه موانع سر راه تولید برداشته بشود.

حالا از باب مثال فرض کنید وقتی که یک کارگاه نیمه‌کاره‌ای، یعنی کارگاهی که مثلاً با سی درصد، چهل درصد ظرفیّت کار میکند یا بکلّی از کار افتاده است، با همّت چند جوان این کارگاه به راه می‌افتد، با تشویقها و مانند اینها این کارگاه مشغول حرکت میشود.

و بعد از آنکه به تولید رسید، ناگهان انسان مشاهده میکند که رقیبِ این محصول به نحوی از خارج وارد کشور میشود؛ یا به وسیله‌ی دستهای خیانتکار قاچاقچی یا متأسّفانه از طرق قانونی و به خاطر ضعف رعایتهای قانونی.

این تولید طبعاً تشویق نمیشود؛ این مانع بر سر تولید است، یعنی آن کاری که انجام گرفته، در واقع شکست میخورد. یا همچنین به خاطر نبودِ مشوّقها، مثل نبود مشوّق سرمایه‌گذاری.

سرمایه‌گذاری در امر تولید احتیاج دارد به مشوّق. بایستی کسانی که میتوانند سرمایه‌گذاری کنند تشویق بشوند به این کار، و اوضاع کسب و کار در کشور به نحوی باشد که برای اینها تشویق‌کننده بشود که وارد این کار بشوند، یا هزینه‌ی تولید برایشان افزایش پیدا نکند که متأسّفانه اینها اتّفاق نیفتاده؛ یعنی ملاحظات لازم انجام نگرفته؛ نه آنچنان مشوّقی وجود داشته و نه در مورد هزینه‌های تولید فکری شده.

در یکی از سالها حالا شاید سال ۹۹ نبود، شاید سال 98 هزینه‌ی تولیدکننده از هزینه‌ی مصرف‌کننده بالاتر بوده. خب اینها یک چیزهایی است که مانع پیشرفت تولید است.

در ورزش نیز عدم انجام و تکمیل بیمه های درمانی و حتی بیمه بیکاری و تامین اجتماعی مشکلات بسیاری را، حتی برای بزرگان کشور مانند پارماجارن توحیدی بنیانگذار کیک بوکس و موی تای کشور، در طی دوران درمان خویش نیز ایجاد نمود.

لزوم به نگاه تخصصی و عمیق تر در کشور

بنابراین کشور ما در سال ۹۹ این حرکت انقلابی را به نحوی در کشور آغاز کرده، و ملّت ایران استقبال کرده است. از جهش تولید به اندازه‌ی مشخّص و محدودی، و این باید ادامه پیدا کند.

سال نو و نوروز ۱۴۰۰ که از لحظه‌ی این سال تحویل شروع میشود، در واقع به یک حساب ورود در قرن جدید است، و در واقع یک قرن جدیدی دارد آغاز میشود، بنابراین به مسائل کشور بایستی با نگاه بلندمدّت نگریست و آنها را با نگاه بلندمدّت محاسبه نمود.

امیدواریم مدیران  و رئوسای مختلف فدراسیون و وزارت ورزش و جوانان برنامه ها و تعابیری را برای وضع معیشتی مربیان و قهرمانان شاخص در نظر بگیرند.

اهمیت سال 1400 

این سال ۱۴۰۰ سال حسّاس و مهمّی است.

هم به خاطر انتخاباتی که در اوّل این سال هست، که ما در خرداد ۱۴۰۰ انتخابات مهمّی در پیش داریم، که این انتخابات میتواند تأثیر مهمّی در اوضاع کشور و حوادث کشور و آینده‌ی کشور داشته باشد.

و امیدواریم مدیریّتهای جدیدی بر سر کار بیایند، تازه‌نَفَس، با انگیزه‌های گوناگون قوی و با دانش و آگاهی اصول مدیریّت اجرائی در کشور.

بنابراین انتخابات، این سال را بسیار مهم و حسّاس میکند. و هم به این جهت که تولید در سال ۹۹ یک تکانی خورد و جهش تولید یک حرکتی به وجود آورد. و هم با مسئولیت های جدید در ارکان مختلف کشور به خصوص ورزش در سال 1400 شاهد دگرگونی های مناسبی باشیم.

نام گذاری سال 1400 : ( تولید ، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها)

سال نو ۱۴۰۰ یک انگیزه خوبی برای شکوفایی جهش تولید دارد، که از این بایستی حدّاکثر استفاده را کرد. باید این حرکت با جدّیّت دنبال بشود و به طور عمده حمایتهای قانونی و دولتی و حکومتی از همه‌سو نسبت به جهش تولید انجام بگیرد.

چه این دولت تا وقتی که بر سر کار است، چه دولت آینده از اوّل استقرار بایستی همّت خودش را بر این اصل قرار دهد، که موانع را برطرف کند، و حمایتهای لازم را انجام بدهد.

و ان‌شاءالله جهش تولید به معنای واقعی کلمه در امسال انجام بگیرد. لذا شعار امسال به این شکل تنظیم شد: «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها»؛ یعنی شعار این است: تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها.

ما بایستی تولید را محور کار قرار بدهیم و حمایتهای لازم را انجام بدهیم و مانعها را از سر راه تولید برداریم. امیدواریم ان‌شاءالله به لطف الهی این شعار تحقّق لازم را پیدا کند.

امیدواریم سال مبارکی برای ملّت ایران باشد و حضرت ولیّ‌عصر (ارواحنا فداه) ملّت ایران را و مسئولین کشور را و آحاد مردم را دعا کنند و تفضّلات خودشان را به این ملّت شریف ارزانی بدارند، و لطف خودشان را و توجّه خودشان را همچنان  گذشته که وجود داشته، ادامه بدهند.

انشالله

دکتر تورج عنصری

ریاست کمیته کیک بوکسینگ و انجمن موی تای دانشگاه پیام نور کشور

 

اشتراک گذاری این پست

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار ما با خبر شوید.

مطالب مرتبط